Už dlouhou dobu jsem plánoval vyzkoušet si timelapse (časosběrné) fotografování. Inspirovaly mě k tomu například tyto překrásné videa. A teprve někdy před týdnem jsem si pořídil spoušť umožňující pořizování snímku v zadaném intervalu. Zbývalo jen najít správné místo. Využil jsem toho, že jsem byl přes noc u kamaráda na chatě za Frenštátem pod Radhoštěm.
Nejdříve to vypadalo, že nebude mít vůbec cenu foťák zapínat. Skoro celý den bylo hodně zataženo a slunce vysvitlo přes mraky jen chvílemi. Chvíli po západu slunce jsem vyšel ven a napadlo mě vyzkoušet kabelovou spoušť. I když jsem od toho nečekal žádné zajímavé fotky, překvapilo mě, že hned na první fotce šly vidět docela zajímavě hvězdy. I přesto, že na vlastní oči nebyly téměř vůbec vidět 🙂
Nastavil jsem režim prioritu clony, ISO 100 a clonu f8. Pustil jsem intervalové snímání a šel zpátky do chaty. Po nějaké době jsem se vrátil k foťáku abych zjistil, že foťák pořizuje úplně podexponované fotky. Je to tím, že v režimu priority clony Canon nastavuje čas maximálně 30s. Což je dobré vědět a je důležité s tím počítat.
Při té příležitosti jsem zkusil foťák přemístit na jiné stanoviště. A po chvíli jsem znovu přemístil foťák zase o kus dále. Po setění jsem nastavil ISO v rozmezí 320-640 a clonu f2,8.
A tady je výsledek. Berte to jen ukázku mého prvního pokusu. Ani jsem nedoplňoval hudbu. Je to jen ukázka, kterou možná částečně využiju v nějakém delším videu. Fotky jsem do videa složil pomocí aplikace Time Lapse Assembler for mac.
Postřehy z prvního focení
- dát si pozor na omezení času v režimu priorita clony
- pravidelněji kontrolovat pořízené fotky
- za světla zkrátit interval. Jedna minuta je ve dne hodně dlouhá doba
- natavit co nejnižší iso a průběžně ho s rostoucí tmou zvedat