Lihovar Smíchov nebo také někdy označovaný Lihovar Zlíchov je velmi zajímavé fotografické místo, které určitě stojí za to navštívit co nejdřív.
Historie
Továrna byl založena jako továrna na líh a potaš v roce 1880 Samuelem Fischelem a Adolfem Rosembauem. Kroniky ovšem zmiňují lihovar patřící rodině Fischlů již v roce 1836, kdy byl dceřiným podnikem provozu u Veselí nad Lužnicí. Na přelomu 19. a 20. století byl třetí největší ze sedmi pražských lihovarů. Surovina potřebná k provozu byl výběr z melasy. Z jehož odpadu se vyráběli draselné soli pro Inwaldovu sklárnu. Aktuální vzhled sklárny pochází z roku 1907. A v roce 1957 byla nevyužívaná část potašovny přestavěna na octárnu, která ve své době patřila k předním v Evropě. Činnost lihovaru byla ukončena v roce 2000 a od té doby areál chátrá. V červnu roku 2013 se vlivem táhlých dešťů propadla střecha v několika oblastech areálu.
Současnost
Areál je uzavřen a hlídán hlídači se psy. Celý areál je v havarijním stavu obzvlášť po červnu 2013, kdy se zde v několika částech areálu propadly stropy. Památkově chráněná část areálu komín a varna zůstaly naštěstí zachovány. Dominantou areálu je rafinerie s převýšenou věžovou částí s půlkruhově zakončenými okny a tovární komín. V interiéru se dochovalo původní dekorativní litinové točivé schodiště. Vlastníkem budov je firma Zlatý lihovar a. s., jejímž jediným akcionářem je firma Goldfin Investments ltd. se sídlem na Panenských ostrovech. A její jednatel nereaguje na žádné výzvy ke spojení. Bylo vypracováno několik studií na budoucí využití lihovaru, ale na dohodu se současným majitelem to nevypadá a vypadá to spíše na to že majitel celý objekt nechá zchátrat a nechá ho spadnout.
Přístup do objektu, doprava a místa k focení
Přístup do Lihovaru není možný. Je dobře a nepřetržitě střežen, hlídači se psy a povolení ke vstupu není reálné získat. Fotit se dá z protilehlé Výtoně ze, které je krásně vidět areál z ptačí perspektivy a nebo jen přes plot či na ulici. Hezký pohled na lihovar je také z mostu v ulici na Zlíchově. Dobré fotky se dají pořídit i z ulice Nádražní ze které je vidět rampa na vykládání nákladu, vrátnice a věž s polokruhovými okny. Z ulice Strakonická je krásně vidět komín a dvory v areálu. Při průchodu ulicí Strakonická budete muset počítat, že pokud budete chtít až k plotu budete muset jít po celkem úzké cestičce okolo rušné silnice. Hezký pohled na Lihovar je také z ulice Ke Sklárně, kde je lihovar vidět přes železnici. Ale doporučují si lihovar obejít kolem dokola protože areál je zajímavý ze všech stran. Zajímavý pohled na lihovar je také z Císařské louky. Přímo u objektu je tramvajová a autobusová stanice Lihovar nebo můžete přijet metrem, autobusem, tramvají či metrem na blízkou stanici Smíchovské nádraží.