Co dělat, když sedíte zavření doma nebo v práci a nemáte čas jít někam fotit? Možností je více, dneska bych vás rád inspiroval tím, co se dá fotit při pohledu z okna. Samozřejmě hodně záleží na tom, kde bydlíte a jak to vypadá při pohledu z vašich oken. Některé výhledy nabízí mnohem více možností, u jiných bude zase těžší něco vymyslet. Už jsem fotil z několika různých bytů a kanceláří a i když někde byl výhled špatný, vždy se dalo něco vymyslet.
Proč fotit z okna?
Má to mnoho výhod. Můžete fotit za jakéhokoliv počasí a světelných podmínek. Jestli venku prší, sněží, nebo řádí bouřka se silným větrem, vám to může být jedno. Naopak takové nepříznivé počasí můžete skvěle využít pro pořízení zajímavých snímků a to vše zvládnete z tepla domova. Nejlepší na tom je, že ten výhled z okna máte k dispozici stále. Takže kdykoliv se začne dít něco zajímavého, můžete začít fotit.
Co lze fotit
Představivosti se meze nekladou a možností je opravdu mnoho. Zaměřte se především na to, co vás osobně něčím zaujme. Připravil jsem si několik fotografií, které jsem za poslední roky pořídil právě z oken. Bydlel jsem v různých bytech, některé fotografie jsou pořízeny z práce. Takže budou ukázky různorodější. Navíc můžete fotit v podstatě čímkoliv, co bude po ruce. Ukázky níže byly pořízeny různými zařízeními – od mobilu až po zrcadlovku.
Při focení z domova je mnohem jednodušší fotit brzo ráno. Právě východy slunce (a samozřejmě i západy) bývají zajímavé – v létě hezky barevné, na podzim zase zaujmou častými mlhami.
Máte-li teleobjektiv, hledejte zajímavé detaily v okolí. Neznamená to, že byste měli šmírovat lidi v jejich domovech. Tento pes mě zaujal už z dálky, použití objektivu s ohniskem 200mm mi umožnilo zachytit tento detail. Snímek jsem mírně desaturoval k umocnění atmosféry.
Že nemáte žádný zajímavý výhled? Zkuste zabrat jinak nezajímavé objekty trochu jinak. Když se podívám z okna, vidím protější panelák, který není zrovna nejhezčí. Když jsem vyplnil celý snímek okny, hned to vypadá jinak. A co více, podoba této scény se mění v závislosti na počasí a denní době. Všímejte si, jak světlo ovlivňuje barvy a stíny okolí. Při slunečném počasí slunce vrhá ostré stíny. Když je zataženo, je hezky měkké světlo a scéna je bez stínů.
Mraky jsou hodně vděčné téma. Příroda občas vytvoří opravdu dechberoucí pohledy. Osobně se mi osvědčilo vždy do záběru umístit i něco jiného, než pouze oblaka. Fotografie, na kterých jsou pouze mraky mě nikdy moc nezaujaly, něco tomu vždy chybělo. Velmi dobré mraky se objevují před a po bouřkách (přečtěte si taky návod jak fotit blesky).
S teleobjektivem můžete vyhledat zajímavou scénu a počkat si, až do záběru vkročí vhodná osoba, nebo v tomto případě i zvíře.
Nenechte se odradit tím, že nemáte u sebe fotoaparát. Tyto snímky jsem pořídil mobilem s nekvalitním fotoaparátem. Upraveny pouze pomocí Instagramu. Protože telefon neumožňuje použít zoom, musel jsem lépe promyslet kompozici snímků a počkat si, až do záběru vleze nějaká osoba. Na prvním snímku jsem využil delší expozice k rozmazání dešťových kapek (pršelo opravdu silně) a u druhého snímku jsem zase využil zapadající slunce, které vrhalo dlouhé stíny.
Nemusíte do snímku dostat vše, v jednoduchosti je krása. Čím méně rušivých objektů, tím lépe.
Nebojte se experimentovat. V tomto případě jsem si chtěl pohrát s delší expozicí. Zaujal mě nápis bus a chtěl jsem mít v záběru jak chodce, tak také projíždějící auto. I když by se mi více líbilo trochu jiné rozmístění objektů (auto více vpravo, chodec více vlevo), snímek jsem si oblíbil. I když je po technické stránce špatný. Neřešte to, bavte se a zkoušejte něco nového. Nikdy nevíte, co z toho může vzniknout.
V deštivém počasí se můžete zaměřit na kapky na skle. Výhled za sklem můžete efektně rozostřit a to i v případě, kdy máte k dispozici například jen kompakt. Při focení na krátké vzdálenosti (např. makro snímky) je hloubka ostrosti velmi malá i u přístrojů s malým snímačem. Skvělé jsou chvíle, kdy chvíli prší a o chvíli později zase svítí slunce, to dodá snímkům zajímavé barvy.
A pokud budete mít štěstí, uvidíte i duhu. V takovém případě se můžete zaměřit buď na detail, jako vidíte u první fotky. Pokud budete chtít vyfotit duhu celou, musíte mít už hodně široký objektiv. Druhý snímek je panorama složené z několika snímků focených na výšku. Bohužel fotit duhu není snadné, na fotkách většinou vypadá mnohem hůře a méně výrazně, než ve skutečnosti.
Udělejte si z toho zvyk
Čím častěji budete fotit, tím rychleji se dopracujete k zajímavým snímkům. Bez pravidelného a častého focení to prostě nejde. A pohled z okna máte k dispozici neustále, přístroj schopný fotografovat určitě taky. Alespoň myslím, že většina z nás má přinejmenším ten foťák v mobilu. Foťte okolí za různého počasí, v různých ročních obdobích a časech. Budete tak trénovat své fotografické oko a nabyté zkušenosti uplatníte v budoucnu, až budete fotit někde v terénu.
Zkuste pokaždé zachytit při focení z okna něco nového. Hledejte další zajímavé detaily, různé kompozice a čekejte na to správné světlo. Je úžasné, kolik takový jeden výhled skrývá možností pro fotografování. Využijte toho!
Dobrý článek! Zejména kapky na skle se dají fotit znovu a znovu. V podobném duchu jsem napsal na blog tento článek: http://krasnesvetlo.cz/kdyz-jste-v-aute-a-nemuzete-vystoupit/
Ja najradšej fotografujem kvapky vody na nejakom nepriehľadnom povrchu. Vyleštená kapota auta, krídlo lietadla…