Zajímá vás, jak byla cizí fotografie nasvícená? Nebo chcete v rychlosti vytvořit diagram toho, jak jste svou fotografii nasvítili? Možností je mnoho a asi nejznámější nástroj pro tyto účely je zahraniční web strobox.com (o kterém se dočtete v tomto článku). Pokud ale neovládáte angličtinu a dáváte přednost českým webům, nedávno spuštěný web Cool-light.cz by se vám mohl líbit.
V podstatě jde o stejný princip, jako je u stroboxu. Uživatelé vkládají své fotografie a k nim pomocí vestavěného nástroje tvoří diagram znázorňující použité vybavení a rozmístění světel.
Web nabízí dva režimy prohlížení. Buď si zobrazíte galerii fotografií a po najetí myší nad fotkou vyjede náhled diagramu. A nebo si můžete prohlížet diagramy, kde po najetí myší nad diagram vyjede náhled výsledné fotografie.
Nástroj pro tvorbu diagramů je velmi jednoduchý. Po dokončení diagramu si jej můžete uložit do počítače, nebo jej zveřejnit v galerii na webu.
Zde je detail jednoho konkrétního diagramu. Vždy vidíte výslednou fotku, diagram svícení, EXIF údaje a seznam použitého vybavení.
Cool-light je zatím spuštěný v BETA režimu, tedy ještě nejde o finální verzi a mnohé se může ještě změnit. Nicméně už teď je web použitelný a sbírka zaslaných diagramů se neustále rozšiřuje. Cool-light provozuje Petr Kuchař, který vlastní eshop Photoneurope a oba weby jsou dost provázané. Například v přehledu použitého vybavení vedou odkazy na produkty v eshopu. Nemyslím si ale, že by to někomu mohlo vadit. Naopak někteří určitě ocení, že si mohou hned prohlédnout konkrétní vybavení v eshopu, aniž by museli zdlouhavě googlit o co vlastně jde.
Na závěr bych snad ještě nadhodil menší úvahu nad smyslem podobných diagramů. Sice je možné, že mohou v některých případech pomoci, stejně vám ale takový diagram nedá dostatek informací. Nezáleží totiž jen na EXIFu, rozmístění světel a použitých modifikátorech. Záleží taky na výkonu jednotlivých světel (případně poměru výkonu mezi více světly), jejich vzdálenosti a výškou. Taky samotný postprocess je velmi důležitý a do velké míry dokáže ovlivnit podobu výsledné fotografie. Začínající fotografové tak mohou být zklamaní, když jim i po napodobení konkrétního způsobu svícení budou vycházet úplně jiné výsledky.
Úplně ale sdílení diagramů nezavrhuji, jako inspirace pro další focení to určitě může pomoci. Nebojte se ale experimentovat s rozmístěním a nastavením světel. Neexistuje jediná správná cesta a ke stejnému výsledku vede často mnoho různých cest.
Nezapomeňte se tedy na Cool-Light.cz podívat a případně zaslat zpětnou vazbu, aby mohl být web do budoucna lepší a pro fotografy zajímavější.