Test nových UV a ND filtrů VFFoto Golden series

V nabídce fotografických filtrů značky VFFoto nedávno přibyla nová série s označením Golden. Mělo by jít o prémiové filtry té nejvyšší kvality. Dostal jsem k otestování jak UV filtr, tak i ND filtr o síle 64x.

Pod značkou VFFoto prodává fotografické filtry Vladimír Fučík. Už předchozí filtry této značky se vyznačovaly vysokou optickou kvalitou za příznivou cenu. Nové „Golden“ filtry by měly přinést ještě kvalitnější zpracování a navíc obroučky z mosazi, namísto jinak používaného hliníku.

Pokud se ve filtrech moc neorientujete, tak nejdříve vysvětlím využití těchto dvou filtrů. UV filtry se v dnešní době digitálních fotoaparátů nejčastěji používají jako ochrana přední čočky fotoaparátu. V ideálním případě by nijak neměly ovlivnit množství procházejícího světla, ani kresbu objektivu. Hlavní vlastnost ND filtrů je ztlumení světla procházejícího přes objektiv na snímač. Používá se například pro focení dlouhých expozic, třeba když chcete exponovat za denního světla v řádu sekund. Další využití je například při focení s bleskem, kdy chcete použít za denního světla plně otevřenou clonu a jste omezení synchronizačním časem fotoaparátu. U ND filtrů se uvádí jejich efekt – ND8x ztlumí světlo o 3EV (expoziční hodnoty), ND64x o 6EV a ND1000 o 10EV.

Hned na úvod musím přiznat, že nejsem úplně ta nejvhodnější osoba pro takové testování. Moc si nepotrpím na studování fotek ve 100% náhledu a už předchozí filtry od VFFoto mi přišly bezproblémové – sám totiž používám jejich ND8x a ND64x filtry, aniž bych postřehl jakékoliv změny v technické kvalitě snímků. Navíc byly testované filtry o průměru 77mm (menší velikost zatím v sérii Golden není dostupná) a mé objektivy mají jen 62mm, takže jsem musel použít redukci.

Co vás zaujme už při prvním pohledu na filtry je jejich tloušťka. Ta je u obou filtrů pouhé 3mm. I přes takto tenké rámečky je zachován závit na další filtry, takže není problém na objektiv nasadit i více filtrů najednou. Zachována byla i možnost používat normálně krytky objektivů. Takto tenké rámečky působí nejen dobře, ale jsou taky praktické zvlášť při použití u širokoúhlých objektivů – díky nim nehrozí vinětace (ztmavení okrajů).

Udělal jsem proto několik srovnávacích snímků bez filtru, s UV filtrem a s ND filtrem. Vše bylo foceno na Fujifilm X-E2, první dvě série fotek byly pořízeny s objektivem Fujifilm XF 23mm f/1,4 a poslední série pak s Fujifilm XF 56mm f/1,2. Foceno bylo do JPEGu a žádné zásahy jsem u fotografií neprováděl.

V první sérii šlo o test odlesků při bočním světle zapadajícího slunce.

Bez filtru

Bez filtru

UV filtr

UV filtr

ND filtr

ND filtr

Další série je v přímém protisvětle. V tomto jediném případě se projevila nějaká změna a přibyl jeden odlesk u zdroje světla a to jak u UV filtru, tak i u ND filtru.

Bez filtru

Bez filtru

UV filtr

UV filtr

ND filtr

ND filtr

Poslední série je pak focená z okna s výhledem na protější panelák, při zataženém počasí.

Bez filtru

Bez filtru

UV filtr

UV filtr

ND filtr

ND filtr

Všechny uvedené fotografie můžete stáhnout v plném rozlišení a porovnat u sebe v počítači vedle sebe. Stačí kliknout pravým tlačítkem na fotku a zvolit „uložit odkaz jako…“ (případně podobná volba, v závislosti na vašem prohlížeči).

Barevný posun u ND filtru je minimální a při focení do rawu není žádný problém jej na kliknutí napravit pomocí úpravy vyvážení bílé. Po optické stránce filtry nijak viditelně nezhoršují kresbu vašeho objektivu. Co se týká odlesků, mohou se v určitých případech (jako v situaci kdy jsem fotil proti západu slunce) vyskytnout, ale jen ve velmi malé míře.

Shrnutí

Filtry od VFFoto mohu doporučit. Nová „Golden“ série je ještě kvalitnější než předchozí, i když pro mé potřeby je tento rozdíl zanedbatelný. Pokud chcete pro své drahé objektivy to nejlepší, určitě doporučuji si trochu připlatit. I to zpracování rámečků je na první pohled bytelnější, ta mosaz je oproti hliníku znát. Díky extrémně tenkým rámečkům nebudete mít problémy s vinětací a po nasazení na objektiv o nich ani nebudete vědět. Filtry se dodávají v praktickém plastovém pouzdře, ve kterém se dají bezpečně přenášet.

Osobně nemám možnost filtry přímo srovnat s konkurečními (a hlavně dražšími) filtry. Určitě bych se ale nebál filtry použít, kvalitu vašeho objektivu podle mých poznatků negativně neovlivní.

Doporučená cena 77mm UV filtru je 1111Kč, cena pro 64x ND filtr je 1901Kč (ceny včetně DPH). Více informací o filtrech, včetně možnosti zakoupit přímo od výrobce najdete zde:

Další rozměry a typy filtrů najdete přímo na stránce www.vffoto.com

Tímto děkuji panu Fučíkovi za zapůjčení filtrů k testu.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *